Jak wybrać pierwszą książeczkę dla niemowlaka?

Z czytaniem książek dla niemowląt nie ma co zwlekać, warto o nich pamiętać już podczas kompletowania wyprawki dla maluszka. Nawet badania naukowe wskazują na to, że czytanie dzieciom przyczynia się do przyspieszenia rozwoju umiejętności językowych. Ma to pozytywny wpływ także na poczucie rytmu, ułatwia naukę mowy. Paromiesięczne dziecko nie zrozumie słów zawartych w książce, ale przez jej oglądanie i słuchanie głosu rodziców wiele się nauczy. Jest to również sposób na zacieśnianie więzi z maluszkiem, przedstawianie mu w przystępny sposób otaczającego świata.

Idealne książeczki dla niemowląt, czyli jakie?

W przypadku małych dzieci idealnie sprawdzają się książeczki kontrastowe. Wielokolorowa książeczka nie będzie dobrym pomysłem dla najmłodszych, bo i tak nie dostrzegają wszystkich barw. Ponadto zbyt dużo kolorów na raz może wywołać u dziecka wręcz negatywne emocje. Łatwo o przebodźcowanie dziecka, przez co stanie się ono poirytowane, płaczliwe. Idealnie nada się książeczka dla niemowlaka (tantis) w wersji czarno-białe, przedstawiająca proste ilustracje. Sprawdzić należy to, czy obrazy są duże i wyraźne. Pierwsza książeczka powinna być wykonana z tkaniny lub grubego kartonu, aby nie została szybko zniszczona na skutek gryzienia i rzucania nią.

Idealną opcją dla niemowlaka są książeczki dźwiękonaśladowcze, czyli przedstawiające ilustracje wraz z wyrazami naśladującymi odgłosy zwierząt i różnych zjawisk. Jest to świetny sposób na zapoznanie maluszka z otaczającym go światem, rozwijanie umiejętności porozumiewania się, ćwiczenie wymowy głosek i sylab. Książeczki dźwiękonaśladowcze wspierają naukę koncentracji, dzięki nim dziecko może poznać nazwy różnych przedmiotów i zwierząt. Przydadzą się również książeczki dźwiękowe z grubej tektury, wzbogacone o plastikowe przyciski. Po naciśnięciu guzika dziecko usłyszy konkretny dźwięk. Takie książki stymulują zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Polecić można również książeczki z dziurami, idealne do nauki samodzielnego przewracania stron. Ponadto dziecku jest łatwiej manipulować książką.