Nie tylko szachy – co sprawia, że książka Gambit królowej jest tak popularna?

Trudno nie zauważyć popularności Gambitu królowej. Zarówno książka, jak i serial jest na ustach wszystkich. Co sprawia, że tak wiele osób pokochało losy Beth Harmon – utalentowanej dziewczyny, która odnosi sukcesy w grze w szachy, jednak od najmłodszych lat walczy sama ze sobą?

Książka Gambit królowej Waltera Tevis'a

Książka Gambit królowej oraz jej serialowa adaptacja – szachowa rewolucja

Trudno zaprzeczyć, że nic nie spopularyzowało gry w szachy w takim stopniu jak książka Gambit królowej. Emocje, które odczuwa się przy czytaniu o rywalizacji podczas zawodów sportowych, sięgają zenitu, co świadczy o dużej kreatywności ze strony autora oraz umiejętności zaciekawienia odbiorcy treści. Walter Tevis zaprasza do świata, który pozornie może wydawać się nudny i zarezerwowany jedynie dla wybranych. Mimo niszowości tematu udaje się jednak wprowadzić sporą grupę czytelników do szachowych rozgrywek i zaciekawić nawet tych, którzy zupełnie nie znają się na tym sporcie. To wielki atut tej powieści. Jej popularność mówi zresztą sama za siebie.

Nie tylko szachy, czyli życiowe rozterki pod płaszczykiem sukcesu. Skąd takie zainteresowanie książką i serialem Gambit królowej?

Choć dzięki powieści (a właściwie jej serialowemu odpowiednikowi, który wyniósł na piedestał książkę) szachy zyskały nowe życie, Gambit królowej opowiada też o burzliwych i trudnych perypetiach głównej bohaterki. Z jednej strony pasja daje jej nowe życie, a z drugiej rzuca kłody pod nogi. Sama Elizabeth Harmon od najmłodszych lat boryka się z wieloma problemami. Wśród nich jest m.in.:

– uzależnienie od środków odurzających,
– życie w domu dziecka,
– niezrozumienie i wykluczenie społeczne.

Czy będąc obciążoną takim zestawem problemów od dziecka uda jej się pokonać swoje słabości? Jak sukces w grze w szachy wpłynie na jej życie? Czy odnajdzie siłę, by o siebie zawalczyć w środowisku, w którym jej umiejętności są lekceważone?

Dzięki uniwersalności problemów, z którymi ma do czynienia główna bohaterka, z łatwością można w nich znaleźć odwołania do własnego życia oraz wzruszać się i walczyć razem z Beth.