Start a fire – książka dla nastolatków napisana przez nastolatkę

Książka Start a fire jest powieścią zasadniczo przeznaczoną dla nastolatków. W tej kategorii książka zdecydowane jednak się wyróżnia. Autorka książki sama była jeszcze nastolatką, kiedy historia powstawała i można przypuszczać, że zawarła w niej własne, autentyczne doświadczenia. To książka pisana przez nastolatkę, dla nastolatków. Daleko jej jednak do klasyki gatunku. To historia bardzo dojrzała, a często również trudna w odbiorze.

Start a fire – co warto wiedzieć przed sięgnięciem po książkę?

Na pewno nie warto polecać tej książki zbyt młodym czytelnikom. Świat przedstawiony to świat nastolatków. Ale nie taki naiwny, jak często pokazuje się to w literaturze i filmach. Co to, to nie. Autora dołożyła naprawdę dużo starań, by pokazać możliwie najbardziej realistyczny obraz. Najważniejszym wątkiem powieści jest relacja pomiędzy głównymi bohaterami, co bynajmniej nie czyni z niej romansu. Bohaterowie próbują stworzyć coś dorosłego, co czego nie są w ogóle przygotowani. Zaczynają od toksycznych wzorców, które tak często czerpie się z popkultury, a dalej jest jeszcze gorzej. Właśnie to, czyni tę książkę wartościową. Jej bohaterowie są po prostu w jakiś sposób prawdziwi. To dzieciaki, którym nikt nie powiedział, że zbudowanie czegokolwiek pomiędzy dwojgiem ludzi wymaga pracy i zaangażowania i rzadko kiedy udaje się to tak po prostu. Można nawet powiedzieć, że powieść Katarzyny Barlińskiej (P.S. Herytiera) jest w pewien sposób analizą naszych czasów, w których dorośli zajęci swoim życiem pozostawiają nastolatków samych sobie. A ci dojrzewają coraz wcześniej i coraz wcześniej wchodzą w dorosłe życie.

Start a fire – dla kogo jest książka?

Książka Start a fire nie jest książką dla każdego. Do jej właściwego odbioru potrzeba pewnego rodzaju mądrości, którą zdobywa się z wiekiem i z kolejnymi, nieudanymi relacjami z ludźmi. Autorka absolutnie toksyczne relacje pomiędzy głównymi bohaterami przedstawia w taki sposób, jakby było w nich coś atrakcyjnego – bo de facto jest. Czytelnicy, którzy będą w stanie wczytać się uważnie i spojrzeć na książkę z perspektywy własnych doświadczeń, bez wątpienia znajdą w niej ważną życiową lekcję.